Asansör Arıza

Asansör Arıza

Asansör Arıza Sebepleri
Yeni servise verilen asansörlerde imalat veya montaj kusurlarının kullanım sırasında ortaya çıkması
Asansörün düzenli bakım yapılmaması, bakım eksiklikleri sonucu oluşan arızalar
Bakımın sitemi bilen yetkili servis tarafından yapılmaması
Kullanıcı hataları,
Gerilim düşüklüğü veya kesilmesi, motor ve elektrik kumanda sisteminde aşırı ısınma, fazla yük veya sürekli çalıştırma sonucu asansör kontrol sisteminin korumaya geçmesi sonucu arızalanması.
Kullanım amacına uygun imal edilmiş, düzenli ve yetkili bakım firması tarafından bakımı yapılan asansörlerde arıza görülme olasılığı düşüktür.

Asansör kurulumu veya bakımı yapacak olan firmadan bu işi yapabilecek yeterlilikte olduğunu gösteren yeterlilik belgelerinin istenmesi (Satış sonrası hizmetleri yeterlilik belgesi, TSE hizmet yeterlilik belgesi vb.) gerekir.

Asansör Arıza Çözümü
Asansör arızalarının önüne geçebilmek adına yapılabilecek şeyler şu şekildedir;

Asansör tesis edilecek işletme veya binaya asansörün kullanım amacına uygun seçilmesi gerekir.
Asansör yük taşıma amaçlı kullanılacaksa taşınacak yük ebat ve ağırlıklarının bilinmesi buna göre kabin ebadı seçilmesi, insan taşıma amaçlı kullanılacaksa trafik hesabının yapılması mecburidir.
Asansörden en az arıza ve en çok verimde faydalanabilmek için yetkili servisin her ay belirlenen periyotlarda bakım yapması gerekir.
Bina sorumlusu asansör kullanımında sakıncalı gördüğü durumu bakım yetkili firmasına bildirmeli, asansör arızasına yetkili firması dışında müdale ettirmemelidir.
Asansörün ilk kontrolünden iki yıl sonra her yıl kontrollerinin ilgili kuruma yaptırılması gerekir.